Ik heb geen zin in mijn verjaardag

Vroeger vierde ik mijn verjaardag altijd. Taart, visite, kaarsjes uitblazen en vooral: de klassen rond op school – het hoorde er allemaal bij. Maar de laatste jaren voelt mijn verjaardag steeds minder als iets waar ik bij stil wil staan. Niet omdat ik niet dankbaar ben voor de mensen die moeite voor me doen (want dat ben ik echt, en ik waardeer het enorm), maar omdat mijn verjaardag het gevoel van eenzaamheid en somberheid extra sterk kan maken.

Wat is birthday blues?

Birthday blues is somberheid rondom je verjaardag. Terwijl anderen misschien uitkijken naar feest en gezelligheid, kan het voor sommigen juist een dag zijn die verdrietig of ongemakkelijk voelt. Soms komt dat door hoge verwachtingen, soms door een gevoel van eenzaamheid, en soms simpelweg omdat je niet weet hoe je je verjaardag zou moeten vieren.

Waarom vind ik mijn verjaardag moeilijk?

Eerlijk gezegd voel ik me vaak somber, maar op mijn verjaardag is dat extra jammer. Het contrast tussen hoe ik me vanbinnen voel en hoe ‘feestelijk’ de dag zou moeten zijn, maakt het lastig. Ik weet ook niet goed hoe ik mijn verjaardag zou moeten vieren. Ik weet niet wie ik zou moeten uitnodigen, maar als ik niks plan voelt het ook weer leeg. Daardoor blijft het een ingewikkelde dag voor me.

Het gekke is dat ik helemaal niet per se eenzaam ben. Ik heb lieve mensen om me heen, en toch voel ik me op mijn verjaardag extra alleen.

Ook heb ik meegemaakt dat mensen waarvan ik dacht dat het vriendinnen waren, me niet feliciteerden. Dat deed pijn. Niet omdat ik verwacht dat iedereen aan mijn verjaardag denkt, maar omdat het me liet inzien dat sommige vriendschappen misschien toch niet zo hecht waren als ik dacht. Dat maakte dat ik me weer weer eenzaam voelde.

Hoe ga je om met birthday blues?

Als je je herkent in birthday blues, weet dan dat je niet de enige bent. Dit zijn dingen die misschien helpen.

  • Maak er een dag van die bij jou past
    Je hoeft het niet te vieren als dat niet goed voelt. Je mag kiezen wat jij fijn vindt, al is dat gewoon een normale dag houden.
  • Wees lief voor jezelf
    Het is oké om je niet feestelijk te voelen. Je mag je voelen hoe je je voelt!
  • Omring jezelf met fijne mensen
    Al is het maar met één persoon waar je je prettig bij voelt. Klein en waardevol is beter dan groot en iets waar je je niet fijn bij voelt.
  • Onthoud dat het maar één dag is
    Hoe je je voelt op je verjaardag bepaalt niet hoe de rest van je jaar zal zijn!
  • Sta stil bij wat je al hebt overwonnen
    Misschien mag je jezelf ook herinneren aan het feit dat je er bent. Dat je overal tot nu toe doorheen bent gekomen. En dat je daar trots op mag zijn.

Dit jaar maak ik er het beste van

Toch wil ik dit jaar proberen om er iets van te maken, op een manier die bij mij past. Ik ga op werk en stage trakteren, zodat ik in ieder geval iets leuks kan doen zonder dat de focus volledig op mij ligt. En ik nodig mijn beste vriendin en zus uit om samen te eten, gewoon iets kleins en gezelligs. Geen groot feest, geen verwachtingen, gewoon een dag die voor mij haalbaar voelt.

Als jij je ook herkent in birthday blues, weet dan dat je niet raar bent. Niet iedereen vindt zijn verjaardag leuk, en niet iedereen voelt zich feestelijk op die dag. En dat is oké. Je hoeft het niet groots te vieren als dat niet goed voelt. Je mag de dag invullen op een manier die bij jou past. En als je je verdrietig voelt, weet dan dat die ene dag niet bepaalt hoeveel je waard bent en hij gaat ook weer voorbij!

Jij bent waardevol, op je verjaardag en op alle andere dagen van het jaar.


Kom bij Proud2Bme gratis en anoniem in contact met lotgenoten, ervaringsdeskundigen, psychologen en diëtisten. Op ons forum kun je jouw verhaal delen en/of vragen stellen. Ook kan je dagelijks met ons chatten (de agenda vind je hier). Wij staan voor je klaar.

Femke

Geschreven door Femke

Reacties

2 reacties op “Ik heb geen zin in mijn verjaardag”

  1. herkenbaar, ik heb meestal ook geen zin in me verjaardag, ik voel me ook al jaren niet meer jarig! op de dag zelf dan kan ik er wel van genieten, tegenwoordig vier ik het ook alleen met me ouders en broer dat vind ik prima!

  2. Bij mij is het met de jaren ook enorm veranderd. Toen ik het nog thuis vierde als kind zag ik altijd heel erg uit naar m’n verjaardag en kon ik de dagen ervoor niet van slapen. Eindelijk ongelimiteerd lekkere en bijzondere dingen eten.
    Tegenwoordig vergeet ik het vaak omdat ik aan het werk ben. Verjaardagen van anderen ben ik dan wel weer scherp op omdat ik het leuk vind om kadootjes te geven. Soms geven m’n zusje, moeder en ik samen een feestje in de zomer onder het mom van drie verjaardagen in één haha. Maar eigenlijk kan ik helemaal niet tegen die drukte dus piep ik er regelmatig tussenuit om even op bed te liggen. Pas in de avond bij een vuurtje met minder mensen word ik er wel blij van. En ik word er blij van als ik familie en vrienden het fijn met elkaar zie hebben.
    Zo kan het voor iedereen anders zijn. Je hoeft er helemaal niets mee te doen, of het vergeten zoals ik, maar een groot feest met muziek en slingers is ook helemaal goed.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *